19 lutego 2020. imieniny: Arnold, Konrad, Marceli
2009
3 maja 2009
Orkiestra Deta OSP

Uroczystość 218 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Drohiczynie rozpoczęła się zbiórką delegacji zakładów pracy, szkół, pocztów sztandarowych, orkiestry dętej przy Ośrodku Kultury. O godz. 9.30 wyruszono pod pomnik 3 Maja do parku miejskiego.

Przejście ulicami Drohiczyna

Złożenie kwiatów pod pomnikiem

Delegacja Liceum Ogólnokształcącego

Delegacja Urzędu Miejskiego

Poczet sztandarowy OSP Drohiczyn

Chór Katedralny

W części artystycznej wystapili: młodzież Liceum Ogólnokształcacego pod kierunkiem Pani Anny Zalepińskiej; chór katedralny i chór seniora "Jesień" pod kierunkiem s. Doroty Lemańskiej.

Chór Seniora "Jesień"

Udział młodzieży LO

91 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Młodzież Zespołu Szkół podczas uroczystej akademii

Program tegorocznych obchodów dnia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, odbył się w nieco deszczowej pogodzie. W godzinach rannych, nastąpił wspólny wymarsz pocztów sztandarowych, delegacji z orkiestrą dętą OSP, młodzieży oraz wszystkich chętnych z miasta.

Pod Pomnikiem Niepodległości złożone zostały jak co roku kwiaty, a następnie w Katedrze Drohiczyńskiej odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny.

O godzinie 15:00, w sali widowiskowej MGOK w Drohiczynie, rozpoczął się program okolicznościowy z udziałem młodzieży z lokalnego Zespołu Szkół oraz Chóru Seniora "Jesień". Program Zespołu Szkół powstał pod kierunkiem mgr Bożeny Niemyjskiej oraz mgr Małgorzaty Głowackiej.

Na koniec, odbyła się, przygotowana przez IPN w Białymstoku, prezentacja multimedialna dotycząca 70 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

 

OPŁATEK CHÓRU SENIORA


17 grudnia w sali MGOK spotkali się członkowie Chóru Seniora "Jesień", aby podzielic się opłatkiem. Mimo niesprzyjajacej pogody, dotarli chórzyści z terenu Gminy Drohiczyn. Po zyczeniach Dyrektor Urszuli Tomasik i Przewodniczacego ZER i I - Pana Eugeniusz Borzyma - przełamano opłatek, życząc dalszych spotkań w tej niewielkiej ale sympatycznej Rodzinie Seniorów.

 

Zwyczaj łamania się opłatkiem należy do najtrwalszych i najżywszych tradycji Bożego Narodzenia. Dzielenie się opłatkiem, choć niekoniecznie w Wigilię, praktykowali już najwcześniejsi chrześcijanie otrzymywali go ci, którzy nie byli na mszy. Od dawna, tuż przed wieczerzą, łamano się opłatkiem z członkami rodziny, służbą, kolędnikami i oczywiście duchami przodków. Nawet zwierzęta gospodarskie dostawały opłatek od swego gospodarza. Nie ma solidnego studium, które wskazałoby kiedy i w jakich okolicznościach ta tradycja zakorzeniła się w Polsce. Najstarsza wzmianka źródłowa pochodzi z końca XVIII wieku. Dzisiaj jest to już wyłącznie polski zwyczaj, którego najważniejszym przesłaniem jest pojednanie. Dzieląc się opłatkiem składamy sobie życzenia dobra wszelakiego, zapominamy o urazach, wybaczamy winy.

 


Na stole znalazło się 12 potraw przygotowanych przez nasze gospodynie: były pierogi z wody z kapusta i grzybami oraz pierogi na cieście drożdżowym, zapiekane na chrupiąco. Śledź otulony pierzynką czerwonych buraków i cebulką. Sałatki i ciasto makowe - przystrojone były świątecznymi motywami (zdolne mamy Panie i dobrze śpiewają i smacznie gotują). Pani Lucyna Słomczyńska usmażyła z samego rana pączki i jeszcze ciepłe udało nam się próbować.

I popłynęły kolędy i pastorałki: Bóg się rodzi, Wśród nocnej ciszy, Do szopy hej pasterze, W dzień Bożego Narodzenia...o tych pastorałkach mniej znanych opowiadała Pani Elalia Kiszko, śpiewał Pan Stanisław Cichocki. A Pani Lucyna Putkowska deklamowała wiersz o ubranej choince, jeszcze z czasów szkolnych a także kolednicze pozdrowienia. Kolędy stanowią cenny skarb w naszym dziedzictwie kulturowym. W okresie Bożego Narodzenia, a szczególnie w wieczór wigilijny radują serca Polaków, pogłębiają więź rodzinną i narodową.

"Dlaczego dzisiaj wśród nocy dnieje, i jako słońce niebo jaśnieje? Chrystus, Chrystus nam się narodził, Aby nas od piekła oswobodził..."