19 lutego 2020. imieniny: Arnold, Konrad, Marceli
Galeria Caff
Galeria Caff'e znajduje się na parterze w budynku MGOK w Drohiczynie
(wejście główne od ul. Kraszewskiego).


GALERIA: WSTĘP WOLNY

Wystawa warsztatów fotograficzno-malarskich "Lato 2011 w Drohiczynie"
[ Wystawa aktualnie dostępna dla zwiedzających w godzinach pracy MGOK ]


fot.1 Wystawa Lato 2011 w Drohiczynie


fot.2 Wystawa Lato 2011 w Drohiczynie


fot.1 Wystawa Lato 2011 w Drohiczynie


Wystawa prac malarskich Pani Joanny Charko
fot.1 Joanna Charko malarstwo


fot.2 Joanna Charko malarstwo


fot.3 Joanna Charko malarstwo


Wystawa "Zbrodnia Katyńska"
fot.1 Wystawa "Zbrodnia Katyńska"

Zbrodnia Katyńska to rozstrzelanie około 22 tysięcy polskich obywateli dokonane wiosną 1940 r. na polecenie najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich (ZSRS). Nazwa zbrodni pochodzi od miejscowości Katyń koło Smoleńska, gdzie odnaleziono pierwsze groby zamordowanych. Ofiarą zbrodni padli chronieni prawem międzynarodowym jeńcy wojenni wzięci do niewoli po agresji sowieckiej na Polskę.

Ten bezprzykładny akt ludobójstwa stanowił nie tylko okrutny cios w kręgosłup i mózg polskiej armii, ale także był elementem planowej akcji eksterminacyjnej, skierowanej przeciwko elicie narodu. Najliczniejszą grupę ofiar stanowiła polska inteligencja – profesorowie, prawnicy, lekarze, nauczyciele, twórcy, urzędnicy i wielu innych. Ogromu strat duchowych, jakie w ten sposób poniesiono, nie da się ani oszacować, ani wyrównać. Zbrodnia Katyńska to jednocześnie zbrodnia ludobójstwa (bo wymordowano członków określonej grupy narodowej), zbrodnia wojenna (bo jej ofiarą padli jeńcy wojenni) i zbrodnia przeciwko ludzkości (bo cywilnych więźniów zamordowano z przyczyn politycznych – w oparciu o bezpodstawne oskarżenia).

fot.2 Wystawa "Zbrodnia Katyńska"

ZAPRASZAMY DO ZWIEDZANIA WYSTAWY W GODZINACH PRACY MGOK w Drohiczynie.
GALERIA CAFF'e

WERNISAŻ
Wernisaż 29 lipca 2011

Anna Siekierko z domu Maćkowiak, pochodzi z Drohiczyna, absolwentka SGGW AR w Warszawie. Mężatka - matka 3 dzieci. Jest samoukiem. Preferuje malarstwo farbami akrylowymi i akwarelą.


Wystawa prac malarskich Pani Anny Siekierko
fot.1 Malarstwo A.Siekierko


fot.2 Malarstwo A.Siekierko


fot.3 Malarstwo A.Siekierko
Ginące zawody-zanik kultury ludowej
autor Wiktor Kołodko


 12 grudnia o godz.15.00 Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w
Drohiczynie - Urszula Tomasik otworzyła wystawę pn."Ginące zawody -
zanik kultury ludowej". Zdjęcia pokazane na wystawie, to zbiór prac
Mirosława Czerniaka. Na wystawie pokazane zostały również prace
uczestników warsztatów: haftu, koronki, wyrobu świec i wikliny.

Przemiany kulturowe, te najbardziej aktualne, dokonujące się na naszych oczach, są z reguły trudno uchwytne. Na ogól nie jesteśmy przygotowani do ich dostrzeżenia, a w jeszcze mniejszym stopniu do zrozumienia ich wagi i charakteru. W obcowaniu z nowymi zjawiskami brakuje nam doświadczenia i adekwatnych narzędzi opisu. Na ratunek przywołujemy więc stereotypy. Próbujemy zrozumieć to, co się wokół nas zmienia przy pomocy kategorii adekwatnych w stosunku do minionych już form i sposobów funkcjonowania kultury. Jedną z ważniejszych społecznie funkcji sztuk wizualnych jest ujawnienie i dyskusja nad stereotypowym obrazem rzeczywistości.  Mirosław Czerniak, młody autor fotografii, jest szczególnie uwrażliwiony na to, co kształtowane jest przez stereotyp w bliskim otoczeniu, tym w którym zostaliśmy wychowani i który, z racji owej bliskości powinniśmy najlepiej rozumieć. Autor pochodzi ze wsi, jego rodzice prowadzą gospodarstwo rolne, sam czuje się silnie ze środowiskiem wiejskim związany. Z drugiej strony jest osobą, która niedawno odebrała "miastowe", wyższe wykształcenie. Młodych artystów podejmujących w swojej twórczości tematy wiejskie jest niewielu. Wieś, na której w Polsce żyje ok. 38% mieszkańców, stanowi dla pozostałych obszar albo mało atrakcyjny, albo mało zrozumiały, co najwyżej będący przedmiotem zabarwionej odmiennością, powierzchownej fascynacji.

Mirosław Czerniak postanowił w swoich pracach fotograficznych zająć się wsią. Prezentowane na wystawie w Drohiczynie trzy realizacje fotograficzne są świadectwem dużego talentu i próbą oryginalnego podjęcia problematyki wiejskiej w fotografii. "Ginące zawody" - pokazują życie współczesnej wsi w tych aspektach, które dla ludzi nie związanych z konkretną wiejską społecznością są bardzo atrakcyjne, wręcz fascynujące. Inscenizowane portrety wyglądają po części jak zdjęcia archiwalne, nic nie zdradza niedawnej daty ich powstania. Mam wrażenie, że ta stylizacja przedstawia w większym stopniu wyobrażenie o wiejskich, ginących zawodach."Zanik kultury wiejskiej" - trzy wielkoformatowe fotografie prezentują zbudowany ze zbiorowych wyobrażeń i domysłów, obraz życia na wsi. Przedstawienie scenek rodzajowych, których tematem jest praca zrealizował autor z dbałością o perfekcyjne oddanie szczegółu. Całość daje efekt zarazem komiczny i groteskowy. Prowokuje do głębszej refleksji nad charakterem naszej wiedzy i wyobrażeń o wsi.

Tekst: Piotr Wołyński (ur. 1959 w Poznaniu); profesor Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu; absolwent Uniwersytetu im.A. Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się fotografią kreacyjną. Oprócz działalności artystycznej inicjuje i organizuje wystawy oraz inne działania związane ze sztuką.

 

Wystawa prac malarskich Izy Staręga
fot.1 Malarstwo Iza Staręga

Pani Iza Staręga urodziła się w 1964 roku. Jest Absolwentką Instytutu Sztuki Uniwersytetu Marii Skłodowskiej - Curie w Lublinie. W 1991r. uzyskała dyplom w pracowni malarstwa profesora Mariana Stelmasika. Była także stypendystką Prezydenta Miasta Siedlce w latach 2004 i 2008, oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2007.
Obecnie mieszka i pracuje w Siedlcach.

fot.2 Malarstwo Iza Staręga

 

fot.3 Malarstwo Iza Staręga

 

Wystawa prac rysunkowych Anny Wierchanowicz
Anna Wierchanowicz jest studentką drugiego roku Architektury i Urbanistyki na Politechnice Białostockiej.
fot.1 A.Wierchanowicz


fot.2 A.Wierchanowicz

 

fot.3 A.Wierchanowicz

 

Wystawa prac malarskich Stanisława Kusia
fot.1 Stanisław Kuś

 

fot.2 Stanisław Kuś

 

fot.3 Stanisław Kuś

 

Wystawa praf fotograficznych Wiktora Kołodko
fot.1 W.Kołodko - prace zbiorcze

 

fot.2 W. Kołodko - prace zbiorcze