19 lutego 2020. imieniny: Arnold, Konrad, Marceli
2011
6 listopada - ZADUSZKOWY KONCERT BLUESOWY GERRY JOE WEISE
GERRY JOE WEISE charyzmatyczny gitarzysta i wokalista bluesowy.
Od ponad 30 lat obecny na międzynarodowej scenie bluesowej. Wystepowal w Australii, Europie, USA, na Hawajach, Tahiti,  Fidzi, Polinezji, Nowej Zelandii, Azorach i w Skandynawii.

Urodzony w 1959 w Sydney, w Australii, GERRY JOE WEISE zaczął naukę gry na
gitarze w wieku lat 4. W latach 70, kiedy miał około 17 lat występował już
obok  takich zespołów jak: AC/DC, Rose Tattoo, The Angels, Dragon, Midnight Oil

Do tej pory ukazaly sie albumy:
1994 "Live In Paris",
1996 "A Letter To Jimi",
1999 "Bushman Boogie",
2005 "Sydney-Paris Blues",
2009 "Down Under Blues" (ABM),
2009 "Jaguar" kompilacja ("Long Train Blues" by Gerry Joe Weise) (Leaping Cat Records UK),
2009 "Native American Uprising" kompilacja "B Good 2 Me Jam" by Gerry Joe Weise (Metal Doll Records Texas
USA).

Na trasie koncertowej w Polsce GJW z zespołem wystąpili:
Łukasz Gorczyca - bass
Tomasz Dominik - drum

ZAPRASZAMY

WIRYDARZOWE SPOTKANIA
Dyrektor Urszula Tomasik otwiera cykl "wirydarzowych spotkań"

 

ZESPÓŁ "VIS MAJOR"

 Zespół wokalny Vis Maior (z łac.- siła wyższa) powstał w kwietniu 2010 roku, a już w czerwcu został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (Srebrny Dyplom oraz Nagroda Stowarzyszenia Przyjaciół Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej). Zespół tworzą osoby, których życie związane jest z muzyką – zawodowo lub hobbystycznie – a śpiew jest pasją, którą chcą się dzielić z innymi. Repertuar zespołu obejmuje utwory z literatury chóralnej różnych epok, polską muzykę ludową oraz polskie i zagraniczne utwory muzyki rozrywkowej w opracowaniu na głosy.

 


27 lipca 2011 - Podlaska Oktawa Kultur - Koncert "Zemaitukas"

27 lipca gościliśmy w Drohiczynie Zespół Pieśni i Tańca "Zemaitukas" z Kłajpedy na Litwie. Zespół przyjechał do Polski na IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur" organizowany przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.
Drohiczyn był jednym ze współorganizatorów trasy koncertowej zespołów biorących udział w Podlaskiej Oktawie Kultur, organizowanej przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Koncert w Drohiczynie odbył się 27 lipca 2011o godz. 19:00 w Parku Miejskim.

Zespół Pieśni i Tańca Zemaitukas powstał w 1981 roku w Kłajpedzie. W swoim repertuarze ma zarówno ludową muzykę Litwy, jak również dzieła znanych litewskich kompozytorów. Muzycy zespołu grają na ludowych instrumentach, takich jak kankle czy różnego rodzaju piszczałki. Za swoją działalność Zemaitukas został uhonorowany między innymi przez litewskie Ministerstwo Nauki i Edukacji. Grupa występowała m.in. w Chorwacji, Japonii, Niemczech, Szwecji i Turcji.

kierownik: Milda Damaliene
kierownik grupy muzycznej: Darius Brazdeikis
choreographer: Ilona Poceviciute

Zespół Pieśni i Tańca "Zemaitukas" z LitwyPodlaska Oktawa Kultur od początku stawia sobie za cel oswajanie obcości, tolerancję dla inności, radosną koegzystencję nawet zdecydowanie różnych kultur.Ten cel uzasadniała nasza lokalna tradycja, bo właśnie na tym skrawku ziemi zetknęły się i współżyły twórczo różne grupy narodowościowe i etniczne.MGOK już po raz kolejny jest partnerem Festiwalu i z ogromną przyjemnością zorganizowaliśmy koncert Zespołu z Litwy.
"Zemaitukas" powstał w 1981 roku w Kłajpedzie. W swoim repertuarze ma zarówno ludową muzykę Litwy, jak również dzieła znanych litewskich kompozytorów.


Muzycy zespołu grają na ludowych instrumentach, tj. "kankle" czy różnego rodzaju piszczałki. Drohiczyńska widownia po raz pierwszy słyszała i widziała tego typu instrumenty, a najbardziej zachwycona była młodzież, która grała na tych dziwnych instrumentach.


Kierownikiem Zespołu jest Milda Damaliene, kierownikiem grupy muzycznej Darius Brazdeikis a choreografem Ilona Poceviciute.
Wspólne zdjęcie z organizatorem koncertu w Drohiczynie.


Te instrumenty ludowe, to "kankle".


Zespół Piesni i Tańca "Zemaitukas"

  Za swoją działalność "Zemaitukas" został uhonorowany m.in. przez litewskie Ministerstwo Nauki i Edukacji. Grupa występowała w takich państwach, jak: Chorwacja, Japonia, Niemcy, Szwecja i Turcja.
Występ w Drohiczynie zakończył się nauką wspólnego tańca z widownią.

27 lutego 2011r. Koncert Trio Open
Serdecznie zapraszamy na koncert Trio Open

  Obecnie zespół promuje swoją najnowszą płytę , nagraną w Radio Bydgoszcz nad którą patronat medialny objął Europejski Magazyn Jazzowy Jazz Forum, czasopismo Twój Blues, a także Radio PIK z Bydgoszczy. Pomocy finansowej w wydaniu płyty użyczyli: Urząd  Miasta Biała Podlaska oraz Firma Bialcon.

Muzycy Open Trio kładą nacisk na nowe wyeksponowanie naturalnych brzmień swoich instrumentów. Tworzą piękne pastelowe klimaty, wykorzystując całą gamę kolorów i przestrzeni muzycznej. Z niezwykłą muzykalnością  i wyczuciem frazy kształtują każdy motyw i temat muzyczny, a bogata wyobraźnia wprawia w zachwyt słuchaczy.
Zespół w niezmienionym składzie koncertuje od początku istnienia, czyli od 2006 r.
W tym czasie muzycy zagrali wiele koncertów w Polsce i za granicą , m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym we Lwowie, Festiwalu w Krainie Chopina, Jazz na Buduku, Podlasie Jazz Festival  oraz w wielu renomowanych klubach m.in. Od Nowa w Toruniu, Charlie w Gdyni.

Karol  Szymanowski –Od lat należy do czołówki  europejskich wibrafonistów. Twórca  oryginalnej sześciopałkowej techniki gry na wibrafonie, i jako jedyny na świecie posługujący się nią w sposób mistrzowski. Laureat wielu konkursów ogólnopolskich oraz zagranicznych, m.in.w Paryżu , Karlovych Varach , Krakowie. Absolwent Wydziału Jazzu  i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykładowca na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.Współpracuje z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi oraz klasycznymi.  W przeszłości występował  z zespołami: Osjan , Stare Dobre Małżeństwo.

Jarosław Michaluk- Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Jazz Juniors w Krakowie.
Współpracował m.in.z nestorem polskiego jazzu Janem Ptaszynem Wróblewskim , Ewą Urygą, Jorgosem  Skoliasem, Piotrem Wromblem. Ponadto można go usłyszeć  z zespołami Jorgos Skolias Special Edition, East Wall Jazz Quartet , Jazz Trio, z wokalistką Małgosią Markiewicz. Animator jazzu i bluesa.Organizator znanych w Polsce festiwali: Podlasie Jazz Festival oraz Biała Blues Festival.

Wojtek Tramowski- laureat wielu jazzowych konkursów m.in.Jazz Juniors w Krakowie, Jazz nad Odrą we Wrocławiu, czy też  Guitar City im.Marka Blizińskiego w Warszawie.Oprócz Open Trio można go usłyszeć w takich zespołach jak: Just Friends, Trio- Jazz Electric, Stand’art., East Wall Jazz Quartet a także na płytach znanej rockowej formacji RSC.Najwięcej współpracuje z muzykami z krakowskiego środowiska jazzowego m.in.z Sebastianem Bernatowiczem, z profesorem Janem Pilchem, Marcinem Ślusarczykiem, Tomkiem Kupcem.

KONCERT z cyklu - Wirydarzowe spotkania

18 września 2011r. o godz. 15:00, odbył się koncert „Od kołysanki do tanga" z cyklu „Wirydarzowe spotkania". Wystąpili : Roman Zieliński – skrzypce, Krystyna Rosłan – fortepian.


Roman Zieliński
Urodzony w Częstochowie skrzypek i dyrygent. Od 1973 r. związany z Białymstokiem. Pochodzi z rodziny artysty muzyka. Ukończył klasę skrzypiec w Liceum Muzycznym w Bytomiu w klasie prof. Kazimierza Porębskiego. Naukę gry na skrzypcach kontynuował w PWSM w Krakowie w klasie znanego przedwojennego skrzypka prof. Stanisława Tawroszewicza oraz Bolesława Bieniasza. Studiował też dyrygenturę w klasie prof. K.Missony. Były dyrygent Filharmonii Pomorskiej i Podlaskiej. Długoletni dyrygent chóru Akademii Medycznej oraz krótko kierownik chóru Teatru Wielkiego w Łodzi. W latach 1985-91 pracował na kontraktach w teatrach operowych Francji i Szwajcarii. Od 1992 do 2009r. prowadził Orkiestrę Symfoniczną i Kameralną oraz zespoły kameralne Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku, przez pewien czas jako skrzypek I pulpitu. Przez szereg lat występował w wielu Ośrodkach Kultury w regionie oraz Szkołach Muzycznych. Z towarzyszeniem różnych pianistów dokonał szeregu nagrań utworów polskich i obcych. Jest laureatem Dyplomu Honorowego Ministra Kultury i Sztuki, Srebrnego Krzyża Zasługi oraz Medalu Komisji Edukacji Narodowej.

Krystyna Rosłan
Pianistka, kameralistka i pedagog. Absolwentka PSM II st. w Białymstoku w klasie Gabrieli Jeleckiej oraz białostockiej filii Akademii Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie. Dyplom otrzymała w 1988r. pod kierunkiem prof. Jana Kadłubiskiego. Swoje umiejętności doskonaliła na wielu kursach pianistycznych i kameralnych. Od 1984r. jest nauczycielem w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku, pełniąc od wielu lat funkcję kierownika sekcji fortepianu i organów. Od czasów studenckich współpracuje z Chórem Politechniki Białostockiej w charakterze chórzystki, korepetytora i akompaniatora.


Koncert zorganizował Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie. Widownię, zgromadzoną na wirydarzu przywitała dyrektor Urszula Tomasik.Widzowie zachwyceni byli doborem repertuaru, jaki  muzycy podlascy przygotowali i pięknie wprowadzali w klimat kolejnego utworu. Na program koncertu złożyły się następujące utwory :

1. George Gersshwin Summertime z opery Porgy and Bess (opr. I. Frołow)
2. Gabriel Faure' Kołysanka op. 16

3. Sergiusz Rachmaninow Wokaliza op. 34 nr 14

4.   Fryderyk Chopin Nokturn cis-moll op. posth.
 (opr. K.Rodinow)
5. Fryderyk Chopin Mazurek D-dur op.33 nr 3
 (transkrypcja w A-dur F.Kreislera)
6. 
Antonin Dvorak -I utwór z cyklu 4 utwory romantyczne op.75  

7. Henryk Wieniawski -Polonez koncertowy A-dur
 
8. Fritz Kreisler -Piękny rozmaryn, Radość miłości

9. Johannes Brahms- J.Joachim -Taniec węgierski nr 1 
10. Krzesimir Dębski -Country in E
 
11.  Astor Piazzola -3 tanga:
  Chau Paris, Marron y azul, Adios Nonino
12. Vittorio Monti –Czardasz  


Na zakończenie wystąpił ks. Marian Klubiński kustosz Muzeum Diecezjalnego, który wyraził wdzięczność organizatorom za organizację już dwóch koncertów na wirydarzu przy kościele pofranciszkańskim.
Główną ideą całego przedsięwzięcia jest połączenie koncertów z udziałem wybitnych artystów i specjalnie dobranych miejsc, które ze względu na swoje walory architektoniczne i artystyczne znakomicie nadają się jako przestrzeń do spotkania z dziełami muzyki kameralnej. Wybór miejsca, w którym zabrzmiała muzyka, był nieprzypadkowy.