27 lutego 2020. imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel
Warsztaty i projekty
Projekt "Z Jesienią śpiewajmy - jesieni życia się nie dajmy"

Miejsko–Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie zakończył realizacje projekt pt. „Z Jesienią śpiewajmy jesieni życia się nie dajmy”, który skierowany był do seniorów, członków chóru seniora JESIEŃ.


Projekt : Z "Jesienią" śpiewajmy, jesieni życia się nie dajmy:

-przyczynił się do rozwijania i podnoszenia wiedzy na temat lokalnych tradycji (stroje, utwory, taniec), obrzędów, zwyczajów oraz pieśni Podlasia Nadbużańskiego

-zaktywizował lokalną społeczność, promując i organizując lokalną twórczość kulturalną oraz stał się istotnym elementem socjalizującym.

-w ramach projektu, seniorzy nauczyli się tańca ludowego – „Chodzony” oraz poszerzyli repertuar pieśni podlaskich.

Chór Seniora "Jesień"

Realizacja projektu przyczynia się do rozwijania i podnoszenia wiedzy na temat lokalnych tradycji (stroje, utwory, taniec) oraz jest istotnym elementem socjalizującym.

Seniorzy pod kierunkiem Pani Urszuli Tomasik uczą się pieśni z różnych regionów, ale najwięcej z Podlasia. Niektórzy mają w domach zachowane piosenki z ub wieku, które kiedyś śpiewali ze swoją babcią czy mamą. Teraz przypominają je sobie i uczą innych. Jedną z takich piosenek jest : "Na Podlasiu w Drohiczynie"( tytuł nadany przez właściciela tekstu).

Akompaniator Janusz Pilarek

Cele projektu są zgodne z celami Lokalnej Strategii Rozwoju Lokalnej Grupy Działania "Tygiel Doliny Bugu" oraz z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt " Z jesienią śpiewajmy - jesieni życia się nie dajmy" promuje i organizuje lokalną twórczość kulturalną oraz aktywizuje lokalną społeczność. Tradycje, obrzędy i zwyczaje oraz pieśni Podlasia Nadbużańskiego to rozwijanie aktywności oraz zachowanie, rozwijanie i odtwarzanie lokalnego dziedzictwa.

Instruktor tańca Alina Małaszkiewicz


Projekt przyczyni się także do zachowania dziedzictwa kulturowego, poprzez naukę dawnych pieśni, zachowanych w naszym regionie. Koncertując nie tylko na Podlasiu, chórzyści przyczynią się do promocji regionu Podlasia Nadbużańskiego.
Seniorzy wystąpią w Augustowie, Radzyminie, Siemiatyczach a także na Nadbużańskiej Nocy Świętojańskiej w strojach uszytych w ramach Projektu.

Nauka tańca "chodzony"

Na jednej z prób tańca w przyjaznej sali Restauracji "Zamkowa".


Próba w sali widowiskowej dla 4 par. Układy taneczne "chodzonego" zostały przygotowane dla 4 par oraz wszystkich chórzystów.


KONCERT NA RYNKU ZYGMUNTA AUGUSTA W AUGUSTOWIE
Koncert w Augustowie

10 lipca Chór Seniora "Jesień" wystąpił z koncertem w Augustowie podczas III Targów AgroEko Turystycznych, zorganizowanych przez ODR w Szepietowie.Chór występował w dwóch częściach. O godz. 11.30 i 13.00. W cz. I zaśpiewał następujące piosenki:

  1. W dolinie Góry Zamkowej (na powitanie)
  2. Na Podlasiu w Drohiczynie
  3. Po cóżesta kawaliry przyszli
  4. Już mnie minęło 16 latek
  5. Podlaska ballada

W strojach uszytych z projektu" Z Jesienią śpiewajmy - jesieni życia się nie dajmy"


"Drohiczyn, Drohiczyn jak dumnie nazwa ta brzmi..."


10 lipca 2011 podczas III Targów AgroEko Turystycznych w Augustowie


"Mam ja jednego chłopca ładnego, same się oczka śmieją do niego".


Taniec "chodzony" na Rynku Zygmunta AugustaPo koncercie mielismy okazję posłuchać koncertu w augustowskiej bazylice, znanego na świecie skrzypka Vadima Brodskiego, któremu Seniorzy na pożegnanie zaśpiewali "Sto lat" oraz pieśń  "W dolinie Góry Zamkowej".
VADIM BRODSKI
Polsko-ukraiński wirtuoz skrzypiec. Zdobywca pierwszych nagród wielu prestiżowych, międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. Wieniawski (Polska 1977), Paganini (Włochy 1984), Tibor Varga (Szwajcaria 1984). Od 1985 r. mieszka w Rzymie. Koncertował z wieloma znakomitymi orkiestrami, takimi jak: Filharmonia Moskiewska, Filharmonia w Sankt Petersburgu, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Mexico National Symphony, London Philharmonic Orchestra, Jerusalem Symphony, New Jersey Symphony, Suisse Romande Orchestra w Genewie.

KONCERT - TARGI POGRANICZA 2011

Chór Seniora "Jesień" 21 sierpnia bierze udział w koncercie  podczas VI Międzynarodowych Siemiatyckich Targów Pogranicza.

Jest to impreza, podczas której firmy, usługodawcy i rzemieślnicy
prezentują swoje produkty i usługi a na scenie występują różne zespoły artystyczne.

Seniorzy zaśpiewali m.in."Podlaską balladę", piosenkę młodości, która została odnaleziona w zbiorach dawnych pieśni P. Pawła Miłkowskiego.

PROJEKT - RADZYMIN

Wyjazd do Radzymina w ramach Projektu: "Z "Jesienią" śpiewajmy - jesieni życia się nie dajmy", to jak zwykle wspaniała przygoda. 24 sierpnia spotkaliśmy się z mieszkańcami Radzymina tuż przed południem w Radzymińskim Ośrodku Kultury i Sportu.

Wzięliśmy  udział we mszy św., która została odprawiona w nowo otwartej kaplicy Sanktuarium bł. Jana Pawła II.


Następnie udaliśmy się na zlot kół P.Z.E.R.i I do Słupna, gdzie chór Seniora zaśpiewał nowe, przygotowane pieśni zgromadzonej publiczności.


Nikt z występujących ani słuchających nie spodziewał się, że po tak pięknym słonecznym powitaniu, zaskoczy nas burza. Ale nam nie straszne burze, ni ulewy - śpiewaliśmy mimo grzmotów i lejącego deszczu.

A na koniec naszego występu Seniorzy zatańczyli taniec "chodzony". Akompaniator grał z całych sił, aby przebić się z rytmem przez głośne strugi deszczu i grzmoty.

Najgłośniej jednak zabrzmiały oklaski, kiedy Seniorzy schodzili ze sceny. Bardzo podobały się nasze piosenki, ale zaskoczyliśmy Seniorów z Radzymina swoim układem tanecznym. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem artystycznego wykonania i pięknego wyglądu naszego Chóru.

Projekt "Nasza szansa"

Informacje o Projekcie:
 
Projekt wpisuje się w cele działania 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.

Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Projekt realizuje cele Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego.

Projekt „Nasza szansa”, realizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Drohiczynie w terminie 01.04.2011r.-31.08.2011r. i współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa.

Skierowany jest do osób starszych, w wieku emerytalnym, zamieszkujących teren miasta i gminy Drohiczyn.

Pierwsze zajęcia w Grupach szkoleniowych

W ramach projektu, grupa 40 uczestników (osób starszych: kobiety powyżej 60 roku życia i mężczyźni powyżej 65 roku życia) wybranych przez komisję rekrutacyjną, przez okres 4 miesięcy, będzie uczestniczyć w teoretyczno-praktycznych zajęciach z obsługi komputera oraz radzenia sobie z komputerowymi trudnościami.

Celami szczegółowymi projektu są: wzrost aktywności u 40 osób starszych z gminy Drohiczyn dzięki utworzeniu Klubu Seniora a także wzrost świadomości społecznej mieszkańców gminy Drohiczyn na temat wykluczenia informatycznego seniorów dzięki akcji informacyjno-promocyjnej projektu w okresie IV-VIII. 2011 r.

Zajęcia przy komputerach

Realizujemy: naukę praktycznej obsługi komputera, np. pisania i drukowania tekstów (zapoznanie z możliwościami korzystania z Internetu, niewyczerpanego źródła wiedzy ( realizacja zainteresowań, wyszukiwanie informacji) i narzędzie porozumiewania się na odległość ( z dziećmi, wnukami, czy też innymi seniorami), poznajemy podstawowe zasady działania komputera i radzimy sobie ( dzieki naszemu szkoleniowcowi Łukaszowi) z komputerowymi trudnościami.

 
Zajęcia prowadzi Pan Łukasz Zduniuk

 


Uczymy się obsługi programu skype.